2% z DANE

Víta Vás EYP Slovensko

Portugal Italy France United Kingdom Ireland Switzerland Spain Austria Czech Republic Slovakia Germany Poland Netherlands Belgium Hungaria Romania Ukranie Bulgaria Belarus Latvia Lithuania Estonia Norway Sweden Finland Turkey Croatia Greece

Národná organizácia

EYP predstavuje nestranný a nezávislý vzdelávací projekt, ktorý je špeciálne prispôsobené potrebám mladých európskych občanov.

Dnes je EYP jedným z najväčších európskych platforiem pre politickú diskusiu, interkultúrne stretnutie, politické vzdelávacej práce a výmenu názorov medzi mladými ľuďmi v Európe. EYP sa skladá zo siete 39 európskych asociácií a organizácií, v ktorom tisíce mladých ľudí, sú aktívne v dobrovoľnej funkciu.

Nájdi si svoje miesto

Účastníkom zasadnutí ponúkame mnohé voľné pozície, ktoré sú podrobnejšie popísané nižšie:

Subscribe to our newsletter

Ostaň zapojený a objavuj všetky možnosti, ktoré Ti ponúkame

The European Youth Parliament

4. – 5.3.2017 EYP DAY GYMNÁZIUM ČESKÁ

The European Youth Parliament (EYP) is a unique educational programme which brings together young people from all over Europe to discuss current topics in a parliamentary setting.  As a network of independent associations, EYP is present in 39 European countries and organises almost 500 events every year. The EYP network organises almost 1.000 days of EYP activity every year, involving close to 28.000 participants. Thousands of young people are active as volunteers all over Europe, making EYP a programme truly for young people, by young people.

The European Youth Parliament’s mission is to inspire and empower young Europeans to become open-minded, tolerant and active citizens.

.

EYP Slovakia | © Copyright © 2005-2017
Created by: MenyhArt.sk